پمپئو: ایراد اساسی برجام انقضای تحریم تسلیحاتی بود که مانع آن خواهیم شد

به گزارش وبلاگ کمیل، وزیر خارجه آمریکا با خطرناک خواندن مسلح شدن ایران بعد از انقضای تحریم تسلیحاتی شورای امنیت، گفت از تمام ظرفیت های دیپلماتیک برای ممانعت از آن استفاده خواهند کرد.

پمپئو: ایراد اساسی برجام انقضای تحریم تسلیحاتی بود که مانع آن خواهیم شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کمیل، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده از کوشش های همه جانبه این کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد.

پمپئو طی مصاحبه ای مفصل با اندیشکده اِمریکن اِنترپرایز، مدعی شد: تهدید ایران همچنان ادامه دارد. ایران تعدادی از تعهدات هسته ای خود را که ذیل برجام امضا نموده بود، نقض نموده است. ما به کارزار [فشار حداکثری]خود ادامه دادیم... ما منابعی را اختصاص دادیم تا ستیزه جویی ایران در عرصه میدانی را متوقف کنیم... درباره تروریسم ایران، ماه گذشته آلمانی ها را متقاعد کردیم تا حزب الله را [به عنوان یک سازمان تروریستی]بشناسد.

به همکاری با متحدان خود در سراسر دنیا ادامه می دهیم تا توانمندی ایران برای رسیدن به سلاح اتمی را کاملا مهار نموده و ظرفیت های آن در حوزه موشکی و تروریسم را محدود کنیم.

به نوشته وبگاه این اندیشکده، وی ضمن ادعای اینکه از هجدهم اکتبر سال جاری، روسیه دیگر می تواند تجهیزات نظامی به ایران بفروشد، گفت: چینی ها هم قادر خواهند بود به ایران [سلاح]بفروشند... ما نقشه ای داریم که معتقدیم با موفقیت مانع رخ دادن آن می گردد... امیدواریم که دنیا متحد گردد، که انگلیس یا دیگر کشور های عضو برجام تهدید انقضای تحریم تسلیحاتی [ایران]را که به زودی اتفاق می افتد، درک نمایند و از حقوق خود برای مطمئن شدن از عدم وقوع آن استفاده نمایند.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن علاقه وافری به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به وسیله اجماع تمام طرف های عضو قطعنامه 2231 دارد، اضافه نمود: اگر زمانی این اتفاق رخ ندهد، ما از ظرفیت های دیپلماتیک خود برای ممانعت از آن استفاده می کنیم. این بسیار مهم است.

پمپئوهمچنین اضافه نمود: بسیار خطرناک است که دنیا به ایران اجازه دهد فقط بعد از پنج سال توافق [هسته ای]، بتواند خودش را تسلیح کند، سامانه های تسحلیاتی پیشرفته از روسیه بخرد و کار را برای ما جهت متوقف کردن تقویت برنامه هسته ای شان سخت تر کند. این [لغو تحریم تسلیحاتی]ایراد اساسی برجام بود که ما مصمم هستیم هر کاری برای ممانعت از انقضای آن انجام دهیم.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل طی روز های گذشته، ضمن متهم کردن تهران به نقض قطعنامه 2231، پیش نویس طرحی را میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع نموده که خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است.

با این حال، تصویب این قطعنامه منوط به موافقت 9 عضو شورای امنیت و عدم وتو از سوی روسیه و چین است.

تحلیلگران بر این باورند که دولت آمریکا تنها می تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد. چین و روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت به احتمال زیاد با هر گونه کوشش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم ها مخالفت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پمپئو: ایراد اساسی برجام انقضای تحریم تسلیحاتی بود که مانع آن خواهیم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو: ایراد اساسی برجام انقضای تحریم تسلیحاتی بود که مانع آن خواهیم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید